Przejdź do treści
2
Przejdź do stopki

Wielki Post

Wielki Post

Treść

ŚRODA POPIELCOWA

 

Środa Popielcowa to według kalendarza chrześcijańskiego pierwszy dzień Wielkiego Postu. Charakterystycznym obrzędem, który wykonuje kapłan jest posypanie głowy wiernego popiołem. Towarzyszą temu słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz".

Popielec to dzień, w którym Kościół przypomina wiernym o kruchości ich życia oraz nieuchronnej śmierci.Jednocześnie przypomina o potrzebie spowiedzi świętej, gdyż "nie zamy dnia ani godziny". Z tego też wynika nostalgiczny i żałobny  wydźwięk Wielkiego Postu. Te 40 dni kalendarzowych ma za zadanie przygotować nas na cudowne Zmartwychwsanie Jezusa, który pokonawszy śmierć i szatana otworzył bramę do nieba zwykłym śmiertelnikom, ukazyjąc dobroć i ingerencję Boską w dzieje ludzkości. Śmierć Jezusa ma być dla nas drogowskazem, który oświetla nam drogę do Domu Ojca,gdzie będziemy obcować z aniołami i świętymi.

 

WIELKI POST

 

Wielki Post ma służyć nam głównie do pojednania z Bogiem oraz do naprawienia więzi, jaka nawiązaliśmy z Nim w chwili chrztu świętego. Możemy czynić to poprzez czyny miłości wobec bliźniego (uczynki miłosierne względem duszy i ciała), post oraz żarliwą modlitwę. Musimy jednak pamiętać,aby nasze dobre uczynki nie były robione na pokaz dla ludzi,lecz dla Boga, który widzi wszystko,a zwłaszcza to ,iż czyny te są wyrazem naszej dobrej woli.



Zwyczaje i Tradycje Wielkiego Postu:

  1.  Wielki Post rozpoczynał się od posypania głów popiołem, rozdania ubogim resztek zapustnych biesiad i schowania do szaf balowych toalet.
  2. W czasie postu chleb smarowało się powidłem a nie masłem, lub maczano go w oliwie. Podawano śledzie bez śmietany, kawa również była bez śmietany i bez cukru, za to z palonych żołędzi.
  3.  Pito herbatę lipową, zamiast deserów podawano mało słodkie ciastka zwane "wiekuistymi", gdyż można je było jeść w pół roku po upieczeniu.
  4. Kobiety na sześć tygodni zdobiły się czarnymi agatami albo drobiazgami z hebanu i onyksu w srebrze.
  5. W czas postu nie wypadało grać skocznych polek i mazurków. Jeśli już, to smętne dumki i nokturny.
  6. Zdarzało się, iż w czas postu dzieciom chowano zabawki zostawiając tylko te najbardziej zniszczone, a zamiast baśni czytano im żywoty świętych.
  7.  W XIX wieku mężczyźni musieli wyrzekać się alkoholu i cygar.

 

 

W czasie Wielkiego Postu odprawiane są:


-drogi krzyżowe

-gorzkie żale

 

Wielki Post jest czasem sposobnym do organizowania rekolekcji i przedstawień misteryjnych,które wystawiane są w scenerii kalwarii (sanktuaria przypominające położeniem i kształtem architekturę Jerozolimy.Najstarszy w Polsce ośrodek o tym charakterze to Kalwaria Zebrzydowska.
Na szczególną uwagę zasługuje także tradycja wygłaszania kazań o tematyce pasyjnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4681