Góra Świętego Krzyża
Treść
ŚWIĘTY KRZYŻ to jeden z symboli Gór Świętokrzyskich, znajdujący sie w samym sercu Świętokrzyskiego Parku Narodowego.Jego położenie jest również kontrowersyjne jak sama budowla, a mianowicie szczyt Łysej Góry.
Jest to pobenedyktyński klasztor, o którym pierwsza zmianka pochodzi z XII wieku.Fundatorem tego świętego miejsca był Bolesław II Krzywousty (Xwiek).Miejsce to słynie z relikwii Krzyża Swiętego, które odnalazła 14 września 327 roku w Jerozolimie matka cesarza Konstantyna Wielkiego św. Helena.
Opactwo to w ciągu wieków wielkorotnie było niszczone i rabowane. W czasie rozbiorów doszło do kastaty klasztoru,co spowodowało najwięcej zniszczeń. Zabudowania opactwa przekazano nawet skarbowi Królestwa Polskiego w 1819 roku. Od 1864 roku znajdowało się w nim rosyjskie więzienie. W 1936 roku na Górę Świętego Krzyża przybyli zakonnicy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.Podczas wojny Niemcy utworzyli tu obóz zagłady jeńców radzieckich.Do dnia dzisiejszego zabudowania klasztorne należą do nowicjatu Misjonarzy Oblatów.
Wchodząc na Górę Świętego Krzyża ma się nieodparte wrażenie bliskości samego Chrystusa.
Na plac kościelny prowadzi brukowana dróżka, przechodząca tuż pod barokowym portalem z piaskowca.
Przez drewnane drzwi wchodzi się do furty klasztornej, która obejmuje również przyległe pomieszczenie. To właśnie w tej sali,gdzie ówcześnie znjadują się pomniki i tablice upamiętniające darczyńców na rzecz odbudowy zrujnowanego kościoła w czasie II wojny światowej istniała kostnica dla zmarłych żołnierzy radzieckich.
Przechodząc dalej, naszym oczom ukazuje się krużganek klasztorny.To tutaj,wzduż korytarza mieściły się kościół,zakrystia,furta i miejsca modlitw zakonników. Największym zainteresowaniem śród przybyłych turystów cieszy się ołtarz zbudowany z czarnego marmuru, poświęcony zmarłym zakonnikom. Treść napisu, umieszczonego na monumencie brzmi:
"Bogu Najlepszemu i Największemu, Pokój z Tobą przechodniu. Wstrzymaj kroki. Kto z pośpiechem doby życia przebiega,może iść dalej, ciebie jednak proszę, abyś się zatrzymał. Oto patrz i padnij na kolana do modlitwy, bo w tym grobie spoczywają wielu osób zgromadzone kości, tj. od R. P. 1006 opatów 82, przeorów 275, zakonników 1080, których milość Chrystusa pod cień ożywczego krzyża zgromadziła[...]"
Wchodzimy do kościoła, gdzie znajduje się miejsce modlitw oraz liturgii zakonników i pielgrzymów. Wystrój tego świętgo miejsca nie razi przepchem, wręcz przeciwnie;na ścianach wiszą jedynie obrazy, z których najważnieszym jest
portret św.Emeryka, który sprowadził relikwie do klasztoru w X wieku. Naszą uwagę przyciąga pięknie zdobione tabernakulum, które przypomina nam o obecności Chrystusa i chwili modlitwy.
Lewym korytarzem kierujemy sie w stronę Kaplicy Relikwii Krzyża Świętego, zbudowanej w XVII wieku. Miejsce to opływa bogactwem ozdób i fresków. Wchodząc do tejże kaplicy mamy nieodprte wrażenie spokoju i świętości tego miejsca. Obecość figury Jezusa na krzyżu przypomina nam Jego jakże wielką ofiarę, którą złożył za nas na kzyżu. Na obrazach, widnieją postaci świętych, fundatorów kościoła oraz dawców relikwii.
Znajdując się w środku uświadamiamy sobie jak wiele pokoleń i jak wiele historii widziały mury tego miejsca...